Publikácie Divadelného ústavu
JAVISKOVÉ OSUDY
Karol Mišovic
Detail publikácie
Mária Prechovská, Eva Kristinová, Viera Strnisková, Zdena Gruberová a Eva Poláková patria medzi najvýraznejšie zjavy slovenského herectva 20. storočia. Všetky boli po dlhé roky výraznými členkami činohry Slovenského národného divadla a mali zásadný význam v budovaní SND ako najreprezentatívnejšej slovenskej divadelnej scény. Každá svojou osobnosťou, hereckým štýlom a výrazovými prostriedkami prinášala na javisko originalitu a špecifickosť. Ich herecká typológia, spôsob herectva, spolupráca s kľúčovými divadelnými režisérmi ich vyzdvihovala na piedestál slovenského herectva.
I keď menované herečky patria medzi najzaujímavejšie zjavy slovenského dramatického umenia druhej polovice 20. storočia, nedá sa obísť pôsobenie ich kolegýň. Kultúrnu hodnotu najvýznamnejších z toho radu herečiek sa usiluje naznačiť úvodná štúdia venovaná genéze slovenského ženského herectva od jej profesionálnych počiatkov v dvadsiatych rokoch 20. storočia až po prelomový rok 1989. Kapitola pomenúva vývin ženského herectva, jeho formovanie a nevyhnutné spoločenské a dobové kontexty, ktoré vplývali na modelovanie divadelného umenia.
Lektorovali: PhDr. Andrej Maťašík, PhD., prof. PhDr. Vladimír Štefko, CSc.
Návrh obálky, dizajn a zalomenie: Martin Mistrík (zelenaluka.sk)
Úryvok z knihy
Divadelné herectvo je umením okamihu a odchádza spolu s hercom. Ak po spisovateľovi ostane báseň či román, po hudobnom skladateľovi symfónia a po architektovi séria stavieb, hercovo úsilie, žiaľ, pretrvá len v pamäti priamych svedkov. To robí z herectva, a divadla vôbec, najefemérnejšie povolanie zo všetkých deviatich antických múz.