-
Slovenské scénické umenie/Slovak Performing Arts
V projekte Slovenské scénické umenie/Slovak Performing Arts splývajú dva pôvodné projekty Súčasní režiséri Slovenska a 10 tvorcov slovenského tanca a vytvárajú svojbytný celok. Webové sídlo www.performingarts.theatre.sk prináša profily a prehľad tvorbou vybraných osobností z oblastí réžie a choreografie, ktoré sa v súčasnosti aktívne podieľajú na formovaní poetiky aj estetiky slovenského divadla. Cieľom kolekcie je vytvoriť súhrnný prehľad, ktorý poukáže na originalitu, špecifiká a šírku poetík aktívnych tvorkýň a tvorcov v slovenskom divadle. Súčasťou každého profilu je životopisný medailón, súpis ocenení, doterajšej tvorby a charakteristika a špecifickosť poetiky daného tvorcu/tvorkyne. Poskytuje základné informácie o vybraných osobnostiach a ich tvorbe a vzhľadom na to, že stránka existuje aj v anglickej mutácii, prezentuje slovenskú tvorbu v zahraničí a môže slúžiť ako katalóg, prvý kontakt pre orientáciu v súčasnej divadelnej a performatívnej tvorbe. Projekt existuje aj v anglickej mutácii a slúži ako všeobecne dostupný prezentačný nástroj slovenského divadla v zahraničí.
Projekt sa skladá z troch nezávislých celkov: choreografia, réžia a novovzniknutá sekcia scénografia.
Kliknite na nasledujúci odkaz a zoznámte sa s projektom bližšie: Slovenské scénické umenie.
-
Slovník divadelných kritikov a publicistov
Výskumno-publikačný projekt Slovník divadelných kritikov a publicistov podáva odbornej i širokej verejnosti syntetické informácie o osobnostiach spätých s divadelnou kritikou a publicistikou na Slovensku.
Slovník si kladie za cieľ obsiahnuť prostredníctvom menných encyklopedických hesiel komplexný chronologický vývoj slovenskej divadelnej kritiky a publicistiky a to naprieč druhovým spektrom nášho divadelného umenia.
Kliknite na nasledujúci odkaz a zoznámte sa s projektom bližšie: Slovník divadelných kritikov a publicistov.
-
Zlatá kolekcia slovenského profesionálneho divadla
Ambíciou projektu s názvom Zlatá kolekcia slovenského profesionálneho divadla je poukázať na obdivuhodné výsledky slovenských inscenátorov prostredníctvom toho najlepšieho, čo vzniklo počas storočnice slovenského divadelníctva v našich profesionálnych divadlách.
Cieľom projektu je analyzovať, opísať a predstaviť profilové inscenácie, ktoré na základe ideovo-estetických zreteľov považujeme za najkvalitnejšie a najprínosnejšie pre celkový vývin slovenského profesionálneho divadelníctva.
Zámerom Centra výskumu divadla je obsiahnuť to najlepšie z každého divadelného druhu, žánru a oblasti – činohry, opery, baletu, bábkového divadla, pantomímy, súčasného tanca, muzikálu. Východiskom je snaha o zachytenie inscenácií, ktoré rezonovali nielen v dobe svojho vzniku, ale ktoré zanechali trvalé hodnoty v dejinách nášho dramatického umenia aj dlho po svojej derniére.
Kliknite na nasledujúci odkaz a zoznámte sa s projektom bližšie: Zlatá kolekcia slovenského profesionálneho divadla.
-
Divadelné prechádzky
Výstupom výskumného projektu sú tematické trasy po rôznych mestách Slovenska, prostredníctvom ktorých sa môžeme prechádzať po stopách významných osobností slovenského divadla.
Každá virtuálna prechádzka obsahuje niekoľko tematických okruhov: divadlá (historické budovy a inštitúcie), školy (historické budovy a inštitúcie), kaviarne a pohostinstvá, pamätné budovy (rodné domy a bydliská), významné miesta (ulice a námestia), umelecké pamiatky (plastiky, reliéfy, busty, pamätné tabule) a významné osobnosti mesta (umelci a kultúrni dejatelia). Jednotlivé zastávky sú radené v najideálnejších vzájomných vzdialenostiach a vytvárajú trasu, ktorá Vám umožní spoznávať divadelnú históriu mesta buď virtuálne (360-stupňový panoramatický pohľad s možnosťou prehliadať si časti vybraných miest a ich okolitých oblastí), alebo naživo – priamo v uliciach mesta – v prípade, ak ste turista, ktorý využíva responzívne rozhranie našej platformy na svojom mobilnom zariadení.
Počas Vašej prechádzky sa dozviete aj informácie o doposiaľ nie príliš známych zaujímavostiach spojených s umeleckým životom či s konkrétnou historickou divadelnou osobnosťou.
Kliknite na nasledujúci odkaz a zoznámte sa s projektom bližšie: Divadelné prechádzky.
-
Prítomnosť divadelnej minulosti
V rámci projektu Prítomnosť divadelnej minulosti pripravuje Centrum výskumu divadla cyklus interaktívnych multimediálnych DVD nosičov, cieľom ktorých je sprostredkúvať modernou a atraktívnou formou divadelnú minulosť čo najširšiemu okruhu záujemcov. Na pozadí inscenácií, ktoré závažnou mierou zasiahli do divadelnej histórie, prezentuje pracovisko bohatstvo archívnych, múzejných a dokumentačných fondov a zbierok Divadelného ústavu, ako aj spôsoby uchovávania divadelnej minulosti.
Cieľom projektu je sprostredkovať verejnosti čo najviac dostupných poznatkov o divadle a jeho dobe, ako aj výsledky teatrologických skúmaní na pozadí modelových inscenácií.
Až doposiaľ vznikli v rámci projektu tri interaktívne DVD nosiče Herodes a Herodias (2013), Les (2014) a Bačova žena (2017), v ktorých pracovníci Centra výskumu divadla skompletizovali archívne materiály o všetkých slovenských profesionálnych inscenáciách Hviezdoslavovej tragédie, Ostrovského spoločenskej komédie a Stodolovej drámy.
Kliknite na nasledujúci odkaz a zoznámte sa s projektom bližšie: Prítomnosť divadelnej minulosti.
-
Súčasný slovenský tanec
Výskum najmladších dejín tanečného umenia na Slovensku je motivovaný najmä úsilím preskúmať a archivovať obdobie formovania súčasnej tanečnej scény.
V spolupráci s Oddelením divadelnej dokumentácie, informatiky a digitalizácie Divadelného ústavu prebieha dopĺňanie zbierkových fondov materiálom, ktorý mapuje novšie dejiny tanca na Slovensku. Ide najmä o videozáznamy, fotografie a tlačové propagačné materiály. Zároveň pokračuje dopĺňanie a korigovanie informácií v existujúcich registroch podľa zjednotenej terminológie, ako aj vytváranie samostatného uceleného registra tvorby tanečných tvorcov po roku 1991 – najmä tých, ktorí svoje diela prezentovali a vytvorili mimo repertoárových divadiel.
Vďaka spolupráci s platformou PLaST (Platforma pre súčasný tanec) sa darí získavať údaje z mapovania stavu, financovania a podmienok pre súčasnú tanečnú tvorbu za obdobie 2010 – 2018.
-
Fond slovenských umelcov pôsobiacich v zahraničí
V rámci projektu Fond slovenských umelcov pôsobiacich v zahraničí Centrum výskumu divadla pripravuje a kompletizuje podklady pre profilový výskum tvorby a interpretačného pôsobenia slovenských tanečných umelcov v zahraničí s paralelným reflektovaním ich pôsobenia na Slovensku.
ARCHÍV PROJEKTOV:
-
Antropo(s)céna: Environmentálne problémy, ekologické myslenie a udržateľnosť v slovenskom divadle
Viacročný projekt venovaný výskumu slovenského divadla (jeho tém, poznatkov o jeho aktivite a prevádzke divadiel) v prepojení s tendenciami v oblasti environmentálnej udržateľnosti a s umenovednými prístupmi, ktoré sa venujú témam vzťahu človeka a prírody. Venoval sa najmä dvom oblastiam problematiky: ekologickým a environmentálnym témam v slovenskom divadle a širokým možnostiam ekologizácie divadelnej prevádzky.
Projekt mal dve samostatné časti. Výsledkom časti Človek v konflikte s prírodou: Environmentálne problémy, ekologické myslenie a súžitie s prírodným svetom v slovenskom divadle je zborník z kolokvia Človek v konflikte s prírodou.
V rámci druhej časť projektu s názvom Udržateľnosť a cirkulárny model v divadelnej prevádzke vznikla e-kniha Princípy udržateľnosti a cirkulárnej ekonomiky aplikovateľné v divadle na Slovensku (Sprievodca).
Ďalšie informácie o projekte a e-knihu na stiahnutie v PDF formáte nájdete na nasledujúcom odkaze: Antropo(s)céna.
-
Reclaimed Avant-garde
Medzinárodný projekt Reclaimed Avant-garde organizoval Instytut teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (Divadelný inštitút Zbigniewa Raszewského) vo Varšave. Do projektu boli okrem Divadelného ústavu zapojené tiež teatrologické a umenovedné inštitúcie z krajín strednej, východnej a južnej Európy (Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Ukrajina, Litva, Lotyšsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko).
Kliknite na nasledujúci odkaz a zoznámte sa s výsledkom projektu, publikáciou v angličtine: RECLAIMED AVANT-GARDE: SPACES AND STAGES OF AVANT-GARDE THEATRE IN CENTRAL-EASTERN EUROPE