Výstavy o Jozefovi Kronerovi a Ladislavovi Chudíkovi budete môcť vidieť v českom meste Mělník
Od 30. októbra 2024 si v Masarykovom kultúrnom dome v českom meste Mělník budete môcť pozrieť reinštalácie výstav Legenda zvaná Jozef Kroner a Ladislav Chudík venovaných dvom významným slovenským hereckým osobnostiam. V spolupráci so Slovenským inštitútom v Prahe ich pripravili Slovenské národné divadlo a Divadelný ústav.
Vernisáže dvoch výstav budú súčasťou Dňa česko-slovenskej kultúry v Mělníku ako slávnostného záveru Mesiaca česko-slovenskej kultúrnej vzájomnosti. Okrem toho bude uvedená inscenácia v česko-slovenskej produkcii Oheň a popol, po ktorej sa uskutoční diskusia.
Legenda zvaná Jozef Kroner
Výstavu otvorí herečka Zuzana Kronerová.
Pri príležitosti 100. výročia narodenia herca Jozefa Kronera pripravili v roku 2024 Divadelný ústav a Slovenské národné divadlo reinštaláciu a redizajn výstavy Legenda zvaná Jozef Kroner. Pôvodnú výstavu pripravil v roku 2019 Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným divadlom a Slovenským filmovým ústavom. Redizajn výstavy pri tejto príležitosti realizovalo SND.
Jozef Kroner (20. 3. 1924 – 12. 3. 1998) patril k najvýraznejším talentom slovenského herectva. Rodák zo Staškova sa k profesionálnemu divadlu dostal vďaka pozitívnym ohlasom na svoju ochotnícku činnosť v Považskej Bystrici. Jeho herecké majstrovstvo si diváci dodnes pripomínajú vďaka reprízam desiatok filmov a televíznych i rozhlasových inscenácií.
Kronerovým hereckým odborom boli najmä drobní hrdinovia a bežní ľudia. Či už to boli roly komické, dramatické alebo tragikomické, vždy išlo o precízne štúdie ľudského typu, prejavom tak blízkym divákom v hľadisku, pred obrazovkou alebo rozhlasovým prijímačom. Len máloktorý herec v histórii slovenského divadla dokázal to, čo Jozef Kroner – divákov srdečne rozosmiať, ale aj úprimne rozplakať. V tom tkvelo majstrovstvo jeho hereckej i ľudskej osobnosti.
Autor výstavy: Karol Mišovic, grafické riešenie: Katarína Balážiková (SND)
Divadelný ústav vydal o Jozefovi Kronerovi aj publikáciu, ktorú si môžete objednať na nasledujúcom odkaze: Z. Bakošová - Hlavenková a kol.: Elixír smiechu. Jozef Kroner a Kronerovci.
Ladislav Chudík
Pri príležitosti 100. výročia narodenia herca Ladislava Chudíka pripravili v roku 2024 Divadelný ústav a Slovenské národné divadlo reinštaláciu a redizajn výstavy 90 rokov na svete, 70 rokov v Slovenskom národnom divadle pod novým názvom Ladislav Chudík. Pôvodnú výstavu pripravil v roku 2019 Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným divadlom. Redizajn výstavy pri tejto príležitosti realizovalo SND.
Ladislav Chudík (27. máj 1924 – 29. júl 2015) patril k mladším predstaviteľom prvej profesionálnej generácie hercov Slovenského národného divadla. Najmä mužské zastúpenie sa vyznačovalo silným hereckým potenciálom. Ladislav Chudík bol hercom, o ktorých sa hovorí, že nehrajú, ale sú. Jeho herectvo postupne vyzrievalo do neteatrálneho prejavu, zbaveného tradičných a zovšeobecňujúcich ornamentov, formovaného intelektom, ale precíteného a zvnútorneného. Základom jeho intonačnej krivky sa stala významová logika textu. Svojím prístupom sa tak stal priekopníkom moderného slovenského herectva „reálneho tónu“. Tvárnosť v ňom najviac rozvíjali režiséri obsadzovaním do vnútorne disharmonických postáv. Ladislav Chudík vybočil z tradičnej cesty a dal sa do hľadania – nehľadal postavu v sebe, ale seba nachádzal v postave. Bol civilný, konkrétny, autentický, a tým sa začal od všetkých odlišovať.
Autorka výstavy: Ľubica Krénová, grafické riešenie: Katarína Balážiková (SND)
Divadelný ústav vydal o Ladislavovi Chudíkovi aj publikáciu, ktorú si môžete objednať na nasledujúcom odkaze: Ľ. Krénová: Ladislav Chudík.
Inscenácia Oheň a popol
Divadelná hra britského dramatika Christophera Hamptona podľa románu Sándora Máraia Sviece dohárajú, v produkcii českého Divadla Bolka Polívku, v réžii slovenského režiséra Romana Poláka a v česko-slovenskom obsadení Martina Hubu a Jiřího Dvořáka.
Slabo žeravé uhlíky v krbe, sviece, ktoré už-už dohárajú, a dvaja muži, ktorým veľa zo života nezostáva. Napriek tomu úporne, napínavo a s vybrúsenou eleganciou hľadajú jeho zmysel.
Komorný príbeh o priateľstve, starobe a láske patrí k vrcholným dielam svetovej literatúry 20. storočia a zaujal dokonca aj Miloša Formana, ktorý zvažoval jeho filmové stvárnenie. Súčasné spracovanie umožňuje divákom ocitnúť sa v tesnej blízkosti hlavných hrdinov a prežiť s nimi ich drámu dávnej zrady, hlbokého citu a vášne.
Autor: Christopher Hampton | Réžia: Roman Polák | Hrajú: Martin Huba, Jiří Dvořák, Drahomíra Hofmanová, Kristýna Štarhová / Wlasta Laura | Dramaturgia: Vladimír Procházka | Scénografia: Jaroslav Milfajt | Kostýmy: katarína Hollá | Hudba: David Rotter
Po predstavení sa uskutoční beseda s hercom Martinom Hubom, predstaviteľom T. G. Masaryka v celovečernom filme TGM – symbolicky v Masarykovom kultúrnom dome Mělník.
Foto: Slovenské národné divadlo