Zistite viac o osobnostiach slovenskej scénografie na platforme performingarts.theatre.sk
Navrhujú scénu, kulisy či kostýmy – scénografi a scénografky, kostýmoví výtvarníci a výtvarníčky majú v rukách vizuálnu podobu divadelných inscenácií, svojou prácou dokážu podčiarknuť posolstvo diela aj herecké výkony na javisku. O vybraných osobnostiach slovenskej scénografie sa teraz všetci, ktorí majú radi divadlo, môžu dozvedieť viac, a to vďaka projektu Divadelného ústavu, ktorého súčasťou je slovensko-anglická platforma Slovenské scénické umenie – performingarts.theatre.sk. Tá sa nedávno rozšírila o sekciu Scénografia a prvých sedem profilov významných slovenských výtvarníkov a výtvarníčok. Profily ďalších osobností scénografie budú pribúdať priebežne.
Internetová platforma Slovenské scénické umenie prezentuje verejnosti od roku 2022 množstvo tvorivých osobností slovenského divadla. Cieľom projektu Divadelného ústavu je podľa jeho riaditeľky Vladislavy Fekete od začiatku vytvárať súhrnný prehľad, ktorý poukáže na originalitu, špecifiká a šírku poetík tvorkýň a tvorcov v slovenskom divadle. „V roku 2024 boli pôvodné sekcie choreografia a réžia, ktoré aktuálne obsahujú viac ako 60 profilov osobností, doplnené o nový modul – scénografiu. Tá zachytáva najvýznamnejšie osobnosti súčasného scénického a kostýmového výtvarníctva, ktoré aktívne ovplyvňujú podobu dnešného divadla. Hlavným cieľom celého projektu je zaznamenať súčasné trendy a umelecké tendencie v slovenskom divadle a prezentovať ich širokej verejnosti,“ približuje V. Fekete.
Projekt zastrešuje Centrum výskumu divadla. Pri rozšírení o scénografickú časť spolupracovalo aj s odborníkmi z externého prostredia. „Scénografia výrazne prispieva k vizuálnej podobe divadelného diela, a tým aj k jeho interpretácii. Kostýmy a scéna spájajú funkčnú charakteristiku priestoru i oblečenia s estetikou, prinášajú ďalšie významové vrstvy, pomáhajú hercovi či herečke pri stvárňovaní postavy,“ vysvetľuje vedúca centra, teatrologička Dária Fojtíková Fehérová, ktorá zároveň zdôrazňuje, že platforma ponúka okrem profilu či charakteristiky tvorby konkrétnych osobností aj vizuálne ukážky ich práce. „Na stránke nájdete aj fotografie a zostrihy z vybraných inscenácií. Je tiež obohatená o unikátnu časť s názvom návrhy, ktorá vzniká priamo v konzultácii s výtvarníkmi a výtvarníčkami. Predstavuje digitálnu ukážku priamo z ich tvorby. Sú to skice, makety, scénické a kostýmové návrhy, ale aj fotografie z výroby objektov pre inscenácie a ich inštalácií,“ dodáva D. F. Fehérová.
Platforma Slovenské scénické umenie prezentuje desiatky súčasných umelcov a umelkýň
K dvom pôvodným sekciám choreografia a réžia, ktoré aktuálne ponúkajú viac ako 60 profilov, bolo vypracovaných prvých 7 profilov osobností scénografie a kostýmového výtvarníctva: Jozef Ciller, Marija Havran, František Lipták, Michal Lošonský, Juraj Poliak, Anita Szökeová a Jaroslav Valek. Čoskoro pribudnú Peter Čanecký a Eva Kudláčová-Rácová. V druhej fáze projektu Centrum výskumu divadla spracuje ďalšie profily výtvarníkov a výtvarníčok naprieč generačným spektrom aj tvorivým zameraním – v pláne sú profily Evy Farkašovej, Simony Vachálkovej, Ľudmily Várossovej, Alexandry Gruskovej, Pavla Andraška, Kataríny Holkovej, Juraja Kucháreka, Diany Strauszovej a ďalších osobností.
„Keďže ide o prezentáciu aktuálne tvoriacich umelcov a umelkýň, ich profily na stránke performingarts.theatre.sk sú priebežne aktualizované a takisto vznikajú nové. Každý profil obsahuje životopis, výber z tvorby a ocenení, ale najmä charakteristiku tvorby daného umelca či umelkyne, ktorá je doplnená ukážkami z tvorby – fotografiami a zostrihmi vybraných inscenácií. Platforma je navyše dostupná v slovenskom aj anglickom jazyku,“ uzatvára teatrologička, podľa ktorej môže byť dvojjazyčný projekt nástrojom na propagáciu slovenského umenia nielen doma, ale aj v zahraničí.
Záber z prípravy objektu Slovenského pavilónu Absence zázraků nás vyčerpává na Pražskom Quadriennale 2019, foto: archív Juraja Poliaka