Navždy nás opustil bývalý sólista Opery SND, Gurgen Ovsepian

gurgen ovsepianGurgen Ovsepian

* 1. 3. 1955  † 15. 2. 2021

„Spievať srdcom a s láskou“, také bolo krédo Gurgena Ovsepiana, skvelého, bývalého sólistu Opery SND, ktorý nás navždy opustil.

Gurgen Ovsepian sa narodil 1. marca 1955 v mestečku Sisian v Arménsku, zomrel v Bratislave 15. februára 2021, krátko pred svojimi 66. narodeninami.

Už od útleho detstva rád spieval, ale operný spev si ho získal až počas vojenčiny v ďalekom Vladivostoku, keď v rozhlase počul veľkého Šaľapina interpretovať Borisa Godunova, a to mal už vyše dvadsať rokov. Po štúdiách mu prvou opernou scénou v sólistickej kariére Gurgena Ovsepiana bolo Akademické divadlo opery a baletu v Saratove (1986 – 1992). V Štátnej opere Banská Bystrica si radi spomínajú na jeho dvojročné pôsobenie (1992 – 1994), kde debutoval v úlohe Fernanda v Donizettiho opere Favoritka. A potom sa už skvelý tenorista tešil z potlesku vďačného publika v historickej budove SND (1994 – 2011). So svojimi profesionálnymi i pedagogickými skúsenosťami sa rád delil s mladými na Konzervatóriu v Bratislave (2005), VŠMU (od 2007) i ako hlasový pedagóg v SND. Do SND vstúpil Gurgen Ovsepian ako vášnivý Otello a získal si kritiku i divákov. Táto postava určite patrila k jeho preferovaným, veď ju spieval na rôznych scénach vyše 130-krát. Umelec si viedol štatistiky svojich vystúpení, ktorých bolo vyše tisíc a na ktorých Dona Carla spieval okolo 120-krát, Dona Josého v Carmen okolo 180-krát, ale najviac Radama v Aide, presne 186-krát. Účinkoval na operných scénach i festivaloch v Moskve, Budapešti, Prahe, Mníchove, Zürichu, Berne, Viedni, Turíne, Bergame i Salzburgu, kde mal česť spolupracovať s Claudiom Abbadom. V repertoári mal opery G. Verdiho, G. Pucciniho, G. Donizettiho, P. I. Čajkovského, G. Bizeta, R. Leoncavalla, P. Mascagniho a ďalších velikánov.

Hrdý Armén mal rád Slovensko, stal sa obľúbeným sólistom Opery SND.

Česť jeho pamiatke!


Zdroj: Slovenské národné divadlo

A
A
A