Frontové divadlo počas Slovenského národného povstania
Dnes si pripomíname 80. výročie Slovenského národného povstania – počas neho začalo dňa 12. 9. 1944 svoju činnosť Frontové divadlo. Na povstalecké územie prinášalo umelecké scénky, hudobné čísla, jednoaktovky, poéziu či napríklad iluzionistické výstupy.
Frontové divadlo svojimi aktivitami vysvetľovalo miestnym obyvateľom ciele povstania a vojakom prinášalo rozptýlenie a povzbudenie v neľahkom období vojny.
Podmienky boli improvizované až bojové – členovia a členky Frontového divadla sa najskôr na vystúpenia presúvali vlakom a neskôr starým autobusom, pričom nebol priestor na líčenie či dlhé nácviky. Hralo sa v povstaleckých nemocniciach aj poľných lazaretoch, na improvizovaných pódiách vo výcvikových priestoroch, v hostincoch, ale často, napríklad, aj na lúke pod holým nebom. Skupina si provizórne pódiá neraz osvetľovala svetlami svojho autobusu.
Dušou Frontového divadla bol herec a režisér Andrej Bagar, ktorý ho založil po tom, čo po vynútenom odchode zo SND musel opustiť aj Martin a koncom augusta 1944 sa presunul do Banskej Bystrice. Desaťčlenný kolektív umelcov spolu fungoval presne 42 dní a dokázal odohrať dve až tri predstavenia denne na rôznych miestach Slovenska.
Členovia a členky umeleckej skupiny: herci Andrej Bagar, Anna Cveková, Eugen Medek, Andrej Vandlík, František Zvarík, hudobníci/harmonikári Karol Móži a Eugen Petery, fakír, iluzionista, eskamotér a rozprávač anekdot Ján Chovanec, tanečnice Mária Perháčová a Tamara Alexandrovna.
Prvé predstavenie odohralo Frontové divadlo dňa 15. 9. 1944 v Harmanci. Posledné predstavenie 26. 10. 1944 na Starých Horách. Jeho členovia sa rozišli v deň dobytia Banskej Bystrice.
František Zvarík a Andrej Vandlík sa dostali na istý čas do väzenia, Eugen Medek skončil v koncentračnom tábore v Puppingu. A aj keď neskôr po skončení vojny pokračoval v hereckej kariére, zomrel v roku 1949 na následky srdcového ochorenia, ktoré bolo dôsledkom vojnových útrap v koncentračnom tábore.
Zájazdy Frontového divadla: Harmanec – Zvolen – Podbrezová – Brezno - Banská Bystrica – Bujakovo – Detva – Tomášovce – Revúca - Pohronský Bukovec – Zolná – Vígľaš – Šálková – Malachov - Špania Dolina – Telgárt – Šumiac – Očová – Tajov – Michalová – Likier - Pusté Pole – Bukovec - Muráň, Červená Skala, Ľupča, Sliač, Ľubietová, Tisovec, Klenovec, Dubová, Donovaly, Hnúšťa, Heľpa, Povrazník, Staré Hory
Členovia Frontového divadla sa podieľali aj na vysielaní Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici.
Odborná spolupráca: Mgr. Zuzana Nemcová – vedúca Centra divadelnej dokumentácie
© 2024 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené.