(k 200. výročiu narodenia Mariusa Ivanoviča Petipu)
Marius Ivanovič Petipa, pôvodom francúzsky tanečník a choreograf, ktorý počas svojho pôsobenia v Petrohrade, vďaka podpore cárskeho dvora, vytvoril baletné choreografie vyznačujúce sa unikátnou synkretizáciou francúzskeho šarmu a noblesy s ruskou cárskou veľkoleposťou a emotívnosťou. Balety tohto génia sa stali základnými piliermi repertoáru veľkých baletných súborov a divadiel na celom svete.
Výstava v skratke zachytáva históriu petrohradskej a moskovskej baletnej tvorby Mariusa Petipu. Na Slovensku sa baletné inscenácie vychádzajúce z choreografie Mariusa Petipu uvádzali už od úplných počiatkov slovenského profesionálneho baletu. Nosnú časť výstavy tvorí historický prehľad slovenských inscenácií, ktoré boli uvádzané v minulosti a s ktorými sa stretávame na baletných scénach slovenských divadiel aj v súčasnosti.
K najhranejším titulom dodnes patria baletná rozprávka Luskáčik, svetoznáme Čajkovského Labutie jazero, romantický balet o láske a zrade Giselle, baletný epos na pozadí Orientu Korzár. Repertoár slovenských divadiel do dnešných dní obohacuje aj rozprávkový príbeh Šípkovej Ruženky v balete Spiaca krásavica či exotický príbeh z ďalekej Indie, v ktorom tragická láska nachádza svoje naplnenie vo fascinujúcom obraze Kráľovstva tieňov v balete Bajadéra.
Dobové materiály a fotografie zachytávajú významné baletné osobnosti a choreografov spolu so scénickými a kostýmovými návrhmi výtvarných umelcov, ktorí inscenáciám dodávali osobitý vizuálny tvar. Obrazový materiál tak ponúka prierez vývojom veľkých baletných titulov Mariusa Petipu v esteticko-kvalitatívnom časopriestore.
Autorky Monika Čertezni a Eva Gajdošová
Grafický návrh Viera Burešová
Divadelný ústav Bratislava © 2017