Aktuálne číslo

Rok slovenského divadla 2020


Čím si prešlo od svojho vzniku slovenské divadlo? Čo jeho vzniku predchádzalo? A kam smeruje?
Aj toto sú otázky, ktoré vám zodpovie hlavná kurátorka výstavy Divadelné storočie – stopy a postoje, Zuzana Nemcová-Gulíková, počas prvého kurátorského sprievodu pre verejnosť. Už túto stredu, 15. júla 2020 o 16.00 hod. sa spolu s ňou budete môcť prejsť priestormi reprezentatívnej divadelnej výstavy na druhom poschodí Bratislavského hradu.
Výstavu Divadelné storočie – stopy a postoje pripravil pri príležitosti Roku slovenského divadla 2020 Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným múzeom – Historickým múzeom.

 

 

 

Zmena otváracích hodín počas leta 2020


Vážení návštevníci,
dovoľujeme si Vás informovať, že od 1. 7. 2020 do 4. 9. 2020 budú Verejný špecializovaný archív Divadelného ústavuMúzeum Divadelného ústavu a bádateľňa Divadelného ústavu zatvorené. Počas letných prázdnin bude knižnica Divadelného ústavu otvorená každý utorok v čase od 10.00 do 17.00 hod. len na vrátenie kníh.
Tiež by sme vás radi informovali, že od 1. 7. do 31. 8. 2020 bude Informačné centrum Prospero otvorené od 10:00 do 15:00 hod.
Ďakujeme za porozumenie.

 

 

 

Noc divadiel 2020
 

Divadelný ústav pozýva divadelníkov, divadlá a kultúrne priestory na 11. ročník celoslovenského podujatia európskeho významu Noc divadiel 2020, ktoré sa uskutoční v sobotu 21. novembra 2020. Noc divadiel je európske podujatie prezentujúce divadlo tvorivým spôsobom v netradičnom časovom rozpätí. Počas Noci divadiel môže divák skúmať, objavovať, zapájať sa do diania či sa len príjemne usadiť, vnímať a nechať sa unášať divadlom po celú noc.
Divadelný ústav zabezpečí strešnú koordináciu a propagáciu podujatia prostredníctvom svojich komunikačných kanálov a mediálnych partnerov, ako aj tlačové materiály vrátane ich distribúcie.
Svoj záujem zúčastniť sa na Noci divadiel 2020 na Slovensku môžete potvrdiť na e-mailovej adrese dusan.poliscak@theatre.sk najneskôr do 15. septembra 2020. Prípravné a koordinačné stretnutie sa tradične koná v septembri v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí 12 v Bratislave. Vzhľadom na aktuálnu situáciu tento rok uvažujeme aj o vynechaní koordinačného stretnutia a vaše otázky môžete priebežne posielať emailom. O definitívne zaslanie podkladov a programu vás prosíme do konca septembra 2020.
Radi by sme upozornili na tri najdôležitejšie atribúty, ktoré charakterizujú Noc divadiel: otvorenosť (ako potreba zo strany divadiel), interakcia (ako prvok hry a akcie zo strany publika) a prepájanie (ako schopnosť vytvárať siete medzi verejnosťou, divadlami, inštitúciami a mestami). Iniciátorom projektu Noc divadiel je chorvátska Noć kazališta. Stovky európskych divadiel sa počas jednej noci spoja a ponúknu divákom netradičné divadelné zážitky.
Myslíme si, že Noc divadiel je výnimočnou príležitosťou zviditeľniť vaše aktivity, ako aj možnosťou nadviazať či upevniť spoluprácu s kolegami z iných divadiel a kultúrnych inštitúcií a posilniť vzťah s publikom.
Tešíme sa na spoluprácu!
 

 

 

 

Štúdio 12

Sezónu 2019/2020 sme ukončili piatym dielom Vedy v divadle, v ktorej sme sa vrátili späť k uplynulým mesiacom poznačených ochorením COVID-19. Hosťami boli RNDr. Tatiana Betáková, DrSc. z Virologického ústavu BMC SAV a Mgr. Ing. Miloslav Bahna, PhD. riaditeľ Sociologického ústavu SAV. Diskusiu viedol Milo Juráni a jej záznam si môžete pozrieť na našom youtube kanáli.

Videozáznam diskusie nájdete TU

 

 

 

Kniha mesiaca – Milan Čorba


Scénický a kostýmový výtvarník Milan Čorba by 26. 7. 2020 oslávil 80 rokov. Pri tejto príležitosti spomíname na jeho dielo, humor i šarm a dávame do pozornosti publikáciu Milan Čorba za zvýhodnenú cenu v IC Prospero: 15,00 €.

  • Najkrajšia kniha Slovenska za rok 2016 v kategórii Knihy o výtvarnom umení a obrazové publikácie.
  • Knihu vybrali na Súťažnú výstavu Ceny za nejlepší scénografickou publikaci (The Best Publication Award) na PQ 2019.

Monografia Milan Čorba je snahou o vytvorenie portrétu mimoriadnej osobnosti slovenskej scénografie. Obsahuje množstvo kostýmových návrhov Milana Čorbu, fotografií z divadelných inscenácií, televíznej a filmovej tvorby, sprevádzané jeho myšlienkami, ktoré odzneli v rozhovoroch, článkoch, knihách alebo, a to je pre nás to najvzácnejšie, sú uchované na návrhoch vo forme vlastnoručných poznámok k pripravovanej práci.
Tvorbu Milana Čorbu a spoluprácu s ním predstavuje plejáda významných divadelných a filmových umelcov, teoretičiek a teoretikov: Nadežda Lindovská, Eugénia Sikorová, Jozef Ciller, Martin Huba, Ľubomír Vajdička, Vladimír Mlčoušek, Martin Šulík, Petr Weigl a Boris Kudlička.

Publikáciu si môžete objednať TU

 

 

 

Desať najpredávanejších publikácií Divadelného ústavu za I. polrok 2020


Peter Brook: Čo mám na jazyku. Úvahy o jazyku a význame.
Ivan Stodola: Súborné dramatické dielo I.
Kolektív autorov: Dejiny slovenského divadla I.
Kolektív autorov: Divadlo Andreja Bagara v Nitre 70
Vladimír Blaho: Viva La Bohéme! Príbeh jednej opery.
Marta Poláková: Sloboda objavovať tanec
Erika Fischer Lichte: Dejiny drámy
Jacques Ranciére: Emancipovaný divák
Christopher Balme: Úvod do divadelnej vedy
Malý divadelný kalendár/Diár 2020

 

 

 

Rozšírené číslo časopisu kød – konkrétne ø divadle už nie je v karanténe

Pandémia nám zamedzila možnosť vydať májové číslo, no v júni vám už nechceme ostať nič dlžní. V rozšírenom vydaní preto dokumentujeme najdlhšie obdobie bez živej kultúry od vzniku profesionálneho divadla na Slovensku. Na pandemickú situáciu sme sa zamerali ako na krízu, ktorá zasahuje do samotnej podstaty živého spojenia medzi tvorcom a divákom, devastuje kultúrny sektor, skúša politické elity, rovnako však provokuje k prekvapivým úvahám. Sumarizačné články zo Slovenska, Európy, ale aj ostatného sveta ponúkajú dnes ešte čerstvé spomienky, ktoré búdu v budúcnosti slúžiť ako dokument netradičnej situácie. Stostranový špeciál so zameraním na vplyv pandémie ochorenia COVID-19 by mal naznačiť, že celú situáciu vnímame ako komplexný fenomén.
 
V čísle 5-6/2020 nájdete:
ø v rubrike na margo texty filozofky Alice Koubovej a tanečníčky Zdenky Brungot Svítekovej, dve rôzne úvahy nad pandemickou situáciou;
ø rozhovor so Zuzanou Hekel, riaditeľkou DJP v Trnave, a rovnako aj rozhovor s predstaviteľkami FPU, Normou Kleinovou a Luciou Király Csajkovou;
ø recenzie posledných premiér spred koronových časov: Stvorenie (Staré divadlo Karola Spišáka), Milada Horáková (Balet Štátneho divadla Košice) a Dom (Divadlo Andreja Bagara v Nitre);
ø v rozsiahlej rubrike extra_COVID-19 množstvo textov venujúcich sa svetu a divadlu paralyzovanému koronavírusom, ako na Slovensku, tak aj v zahraničí; zhrnieme fakty a čísla, ale zreflektujeme aj nezmerateľné dosahy pandémie;
ø v rubrike festivaly prehľad zmien termínov vašich obľúbených slovenských i svetových festivalov aj reportáž z virtuálneho Theatertreffen;
ø v rubrike zahraničie analýzu inscenácie Štěstí a pád krále Otakara z rakúskeho Volkstheatru, ktorú ste mohli vidieť aj online;
ø v T/H/K pohľad na stav karantény od filozofa Miroslava Marcelliho, návrat k Artaudovi a jeho dielu Divadlo a mor od Soni Šimkovej a úvahy nad digitálnym a posthumánnym divadlom od Martiny Leeker;
ø v glose zamyslenie nad kultúrnym manifestom pražského Národního divadla;
ø v 2x2 odhady, priania a predpoklady toho, ako bude divadlo vyzerať po koronakríze;
ø a ako vždy, atraktívny obsah ukrytý v menších a najmenších rubrikách.

 

 

 

Výstavy v júli


Retrospektíva – Bienále divadelnej fotografie a jej víťazi – 2016 a 2018
Divadelný ústav v spolupráci s Mestskou časťou Bratislava – Staré Mesto pripravil reinštaláciu dvoch ročníkov súťaže Bienále divadelnej fotografie za rok 2016 a 2018. Vernisáž výstavy sa uskutočnila 8. júla 2020 o 18.00 hod. v priestoroch SCkaV na 2. poschodí Pistoriho paláca na Štefánikovej ulici v Bratislave.
Výstava pozostáva z kolekcií originálnych fotografií súťaže Bienále divadelnej fotografie vybraných odbornou porotou, ktoré doplní výstava fotografií víťazov z rokov 2016 a 2018 – Roberta Tapperta a Ľuboša Kotlára. Víťazi sa zúčastnili vernisáže, ktorá bola prvou organizovanou Divadelným ústavom po pandémii ochorenia COVID-19. Výstava bude prístupná do 14. augusta 2020.

Viac o výstavách nájdete TU

 

 

Fokus – Pokus 20.20

Fokus – Pokus je trojdňová prehliadka výberu z toho najzaujímavejšieho, čo sa v uplynulej sezóne urodilo na profesionálnej nezávislej scéne. Tento ročník sa uskutoční 11. – 13. 9. 2020 a diváci uvidia 9 inscenácií, spolu s diskusiami o tvorcoch, rôzne workshopy a 3 koncerty. Aby sa festival mohol udiať v tomto rozsahu, organizátori prosia o vašu podporu. Vybrať si za ňu môžete odmeny ako permanentky, tričká, večera či obed s festivalovým tímom a podobne.

Festival môžete podporiť cez Startlab TU
A
A
A