Aktuálne číslo

Staňte sa súčasťou projektu Rok slovenského divadla 2020

Rok 2020, ktorý má veľký význam pre slovenské divadlo, sa nezadržateľne blíži a my budeme radi, ak bude jeho súčasťou aj vaša inštitúcia. Rovnako veríme, že prostredníctvom špeciálneho loga sa nám podarí združiť pripravované podujatia z celého Slovenska a spolu takýmto spôsobom oslávime významné výročie slovenského divadla.

Informujte nás o vašich podujatiach a my ich radi zverejníme na špeciálnej webovej stránke, ktorú momentálne tvoríme na tento účel.

Viac informácií a kontakt nájdete tu: www.theatre.sk/projekty/rok-slovenskeho-divadla

 

Deň otvorených dverí Divadelného ústavu

Do programu Dní európskeho kultúrneho dedičstva vstupujeme dňom otvorených dverí na svojich pamäťových pracoviskách. Návštevníci budú mať 25. septembra možnosť zoznámiť sa so spracovávaním a uchovávaním našej divadelnej minulosti. V sprievode pracovníkov Oddelenia divadelnej dokumentácie, informatizácie a digitalizácie sprístupníme depozitáre, v ktorých sú uložené dokumenty a fotografie zo Zbierky inscenácií, Zbierky biografík, Zbierky tematických hesiel, Verejného špecializovaného archívuMúzea Divadelného ústavu. Predstavíme vedomostný informačný systém Divadelného ústavu IS.THEATRE.SK a pripomenieme si jubilujúce inscenácie i výročia významných osobností našej divadelnej kultúry. Návštevníci sa dozvedia viac aj o prípravách na Rok slovenského divadla 2020. Sprievody a prezentácia zbierok prebehnú v dvoch termínoch:
Prvá prezentácia – začiatok o 10.30 hod.
Druhá prezentácia – začiatok o 14.00 hod.

 

Septembrové číslo časopisu kød – konkrétne o divadle reflektuje posledné inscenácie minulej sezóny, ale inak je v najaktuálnejšej súčasnosti

V čísle 7/2019 nájdete:

ø v rubrike na margo spojitosti starých poriadkov, nového chaosu a úlohy divadla v nich od Jana Vedrala;

ø rozhovor s dramatikom a prekladateľom Petrom Lomnickým o písaní, preklade aj politickom divadle;

ø recenzie inscenácií Jób (Debris Company), Bakchantky (Činohra SND), Zem pamätá (SKD Martin), Masa&Moc (Anti Teatro);

ø reportáže z festivalov Dotyky a spojenia, Eurokontext.sk a Zlatá Maska – Russian Case,

ø extra o Festivale rozhlasovej tvorby, na ktorý sa nedalo pozerať ;

ø v rubrike zahraničie pohľad na nové grécke divadlo a jeho reakcie na súčasné krízy od Savasa Patsalidisa;

ø krátko kriticky o inscenáciách Fake It Till You Make It (Prvý plán) a Ešte jeden zázrak (Túlavé divadlo);

ø spomienku na Eugéniu Sikorovú;

ø rubriku 2x2 s novými osobnosťami – Mariánom Amslerom, Petrom Čaneckým, Elenou Knopovou a Michaelou Paštekovou;

ø a krátke rubriky, ktoré vás motivujú tráviť čas v divadle a s divadlom.

 

Posledná možnosť zapojiť sa do Noci divadiel 2019

Divadelný ústav pozýva divadelníkov, divadlá a kultúrne priestory na celoslovenské podujatie európskeho významu Noc divadiel 2019, ktoré sa uskutoční v sobotu 16. novembra 2019. Noc divadiel je európske podujatie prezentujúce divadlo tvorivým spôsobom v netradičnom časovom rozpätí. Počas Noci divadiel môže divák skúmať, objavovať, zapájať sa do diania či sa len príjemne usadiť, vnímať a nechať sa unášať divadlom po celú noc.

Divadelný ústav zabezpečí strešnú koordináciu a propagáciu podujatia prostredníctvom svojich komunikačných kanálov a mediálnych partnerov, ako aj tlačové materiály vrátane ich distribúcie.

Svoj záujem zúčastniť sa na Noci divadiel 2019 na Slovensku môžete potvrdiť na e-mailovej adrese dusan.poliscak@theatre.sk.

 

Toxický september v Štúdiu 12

prinesie už 25. septembra o 19.00 druhý diel diskusných večerov s názvom Veda v divadle. Tentokrát sa zameriame na tému liekov a s nimi spojenými mýtami či hoaxami. Hosťami budú Marta Prnová z Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie Centra experimentálnej medicíny SAV a Vladimíra Kurincová Čavojová z Centra spoločenských a psychologických vied SAV.

28. septembra nás čaká prvá premiéra v novej divadelnej sezóne. Mliečny zub @hilma v réžií Romana Poliaka je autorskou monodrámou na pomedzí tanečného divadla, performance a inštalácie, ktorá sa dramaturgicky opiera o život a dielo švédskej maliarky Hilmy af Klint.

Viac o programe nájdete TU

 

Americký cisár ide na Medzinárodný festival Divadlo Plzeň

Inscenácia ocenená Doskami sa predstaví plzenskému publiku 14. 9. 2019 o 20.00 v DEPO2015 – malá sála.

Scénická kompozícia vychádzajúca z reportážnej knihy Americký cisár, ktorá spracúva tému hromadného vysťahovalectva na prelome 19. a 20. storočia, dokazuje, že utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní. 

Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na sklonku 19. storočia súčasťou exodu obrovských rozmerov a zároveň boli výhodným obchodným artiklom pre špekulantov, prevádzačov, agentov a podvodníkov každého druhu. Toto obdobie približuje množstvom historických faktov podporených silnými príbehmi a osudmi konkrétnych ľudí.

 

 

Divadelný festival Rehearsal for Truth

Pripravuje sa 3. ročník festivalu Rehearsal for Truth, ktorý sa uskutoční od 24. septembra do 7. októbra v Manhattan’s Bohemian National Hall. Festival ponúkne 5 medzinárodných inscenácií (Poľsko, Česko, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko) a 4 špeciálne podujatia. Zo Slovenska sa na festivale predstaví tanečné predstavenie Lucie Holinovej Watch Now.

Viac o programe nájdete TU

 

Nitra sa môže tešiť z kultúrneho prírastku. Je ním festival Fokus-Pokus.

Festival sa zameriava na nezávislú divadelnú produkciu. Pilotný ročník festivalu sa uskutoční 13. – 15. septembra 2019 v Štúdiu 4D (v divadelných priestoroch Súkromného konzervatória v Nitre) na Cabajskej ulici. Program festivalu nie je zložený len z výnimočne dramatických inscenácií.

Otváracím predstavením bude projekt na pomedzí performance a happeningu – ShsssshItll Be OK!. Počas neho dostanú diváci voľnosť pohybu v priestore a budú môcť voľne interagovať so scénickými inštaláciami, performermi či inými divákmi. Prvý festivalový večer bude pokračovať performatívnou analýzou, mapujúcou tému násilia, pod názvom Negatív Egotrip. Ide o rozbor medziľudského vzťahu redukovaného na JA bez očakávania odhaliť východiská zániku. V inscenácií Eva zasa tvorcovia prepojili osudy a osobnosti manželiek piatich veľkých politických vrahov 20. storočia. Zachytávajú fanatizmus, slepú a zničujúcu lásku a vzťah muža a ženy tak trocha inak. Projekt Folklore not war je zasa tanečno-pohybovou scénickou spomienkou na 1. svetovú vojnu. Vychádzajúc zo spomienok našich pra-pra-prastarých rodičov, za pomoci sugestívnej súčasej hudby a podmanivého výtvarného riešenia prináša sondu do témy, ktorá sa mnohým zdá dnes už veľmi vzdialená. Posledným predstavením bude 1993 Divadla Petra Mankoveckého (DPM), v ktorom tvorcovia ukážu, čo si myslia mladí o rozpade Československa – a to autenticky, s humorom a iróniou. Okrem piatich inscenácií budú mať návštevníci možnosť zažiť tri jedinečné hudobné večery.

Viac informácií nájdete na www.fokuspokus.sk

 

A
A
A