Aktuálne číslo

Soňa Šimková
Divadlo prekračuje hranice/Chéreau – Mnouchkine – Wilson

Kniha mesiaca v IC Prospero len za 23,00 €

Divadlo prekračuje hranice

Kniha je zúročením dlhoročného bádateľského záujmu poprednej slovenskej teatrologičky, vysokoškolskej profesorky Sone Šimkovej o súčasnú francúzsku drámu a divadlo. Na príkladoch troch významných režisérskych osobností sa usiluje ukázať premeny a rozličné vývojové tendencie modernej divadelnej réžie. Sleduje vývoj vzťahov režisérov k dramatickému textu, vzrastajúci vplyv telesnosti a význam obradnej divadelnosti, ale aj ovplyvňovanie divadelného sveta poznatkami a skúsenosťami z iných kultúr aj iných umeleckých médií. Soňa Šimková sa vo svojej knihe pohybuje na hranici medzi recenzentkou-kritičkou, ktorá mnohé z opisovaných inscenácií osobne videla, a teatrologičkou-historičkou, ktorá sa usiluje svoj osobne zaujatý výklad dopĺňať všeobecnejšími informáciami dôležitými pre pochopenie francúzskeho divadelného kontextu.

Objednať publikáciu

 

Mária Glocková: Hlas nikdy nezostarne

Hlas nikdy nezostarne
Písať príbeh života profesorky Evy Blahovej znamená písať nielen o hudbe, speve a opere, ale vnímať aj kultúrny kontext s presahom do mnohých európskych štátov, na iné kontinenty, s výnimkou „chladných“ pólov zemegule. Vyratúvať krajiny, do ktorých počas svojej úspešnej kariéry Eva Blahová vycestovala, by zabralo veľa času.
Jej úspešná, rozhodne však nie raketová, kariéra vokálnej pedagogičky a expertky, dala podnet k vzniku mnohých článkov, nahrávok, relácií, medailónov, našli ju fotografi, filmári aj novinári.

Viac o publikácii s možnosťou objednania TU

 

Zapojte sa do Noci divadiel 2019

logo
Divadelný ústav pozýva divadelníkov, divadlá a kultúrne priestory na celoslovenské podujatie európskeho významu Noc divadiel 2019, ktoré sa uskutoční v sobotu 16. novembra 2019. Noc divadiel je európske podujatie prezentujúce divadlo tvorivým spôsobom v netradičnom časovom rozpätí. Počas Noci divadiel môže divák skúmať, objavovať, zapájať sa do diania či sa len príjemne usadiť, vnímať a nechať sa unášať divadlom po celú noc.
Divadelný ústav zabezpečí strešnú koordináciu a propagáciu podujatia prostredníctvom svojich komunikačných kanálov a mediálnych partnerov, ako aj tlačové materiály vrátane ich distribúcie.
Svoj záujem zúčastniť sa na Noci divadiel 2019 na Slovensku môžete potvrdiť na e-mailovej adrese dusan.poliscak@theatre.sk.

 

 

Ohliadnutie za divadelnou sezónou 2018/2019 v Štúdiu 12

Premiéry: Sezónu sme otvorili inscenáciou Søren Kierkegaard, ktorá bola vybraná v rámci výzvy k projektu Mliečne zuby 2018. V réžií Silvia Debu vznikla monodráma, ktorá sprostredkúva život, dielo a myšlienky dánskeho filozofa Sørena Kierkegaarda. V decembri 2018 mala v Štúdiu 12 premiéru divadelná adaptácia filmovej poviedky Ingmara Bergmana Nevera. Inscenačný tím na čele s režisérom a autorom adaptácie Matúšom Bachyncom vytvoril príbeh milostného trojuholníka, ktorý sa začína nenápadne, no jeho zúčastnení postupne dospievajú k vzťahovému peklu. V máji sme pokračovali projektom Mliečne zuby 2018, v rámci ktorého sme odpremiérovali divadelný projekt Dočasného kolektívu – Centrum lásky k feminizmu. Mladý tvorivý tím sa zaoberal zachytením rôznych teórií a praktík feminizmu.

Derniéry: Po 10 rokoch sme sa 24. mája 2019 rozlúčili s výnimočnou dokumentárnou monodrámou Slávy Daubnerovej M. H. L., ktorá sa zaoberá životom a osudom prvej slovenskej režisérky a manželky Gustáva Husáka – Magdy Husákovej-Lokvencovej.

Diskusie a prednášky: V uplynulej sezóne sme odštartovali aj dva diskusno-prednáškové projekty. Prvý vznikol na podnet blížiacej sa storočnice slovenského profesionálneho divadla a je zameraný na reflexiu našej divadelnej histórie. Tie roky... sú diskusné večery v spoločnosti významných divadelných praktikov i teoretikov, ktorí na základe vlastných skúseností a spomienok odhaľujú jedno desaťročie v slovenskom divadle. Najnovším projektom zameraným na popularizáciu vedy a prepájanie rôznych vedných disciplín v umeleckom priestore je Veda v divadle. Nultý večer sa uskutočnil ešte v januári 2019 v spojení s projektom Divadelného ústavu Green drama. Oficiálny začiatok sme mali 2. júna na tému Rôzne pohľady na Mendelejevovu periodickú sústavu prvkov a využitie prvkov v umení.

Ocenenia: Inscenácia Americký cisár podľa reportážnej knihy Martina Pollacka napokon premenila jednu z troch nominácií na Dosky 2018 a stala sa tak najlepšou inscenáciou divadelnej sezóny 2017/2018. Amerického cisára režírovala Iveta Ditte Jurčová, adaptáciu napísal Michal Ditte. Scénická kompozícia spracúva tému hromadného vysťahovalectva na prelome 19. a 20. storočia. Aj vďaka tomuto oceneniu sa Americký cisár predstavil na divadelných festivaloch v Čechách i na Slovensku, napr. v Případ pro sociálku v Prahe, Dotyky a spojenia v Martine, Dream factory v Ostrave či Divadelný svět v Brne. Z festivalu Nová dráma/New Drama 2019 si Iveta Ditte Jurčová a Katarína Caková odniesli zvláštnu cenu poroty za výtvarný koncept inscenácie.

 

Výstavy počas leta

Leto je v našich výstavách venované významným slovenským osobnostiam nielen umeleckého sveta. Čakajú na vás reinštalácie výstav Generál na javisku, Eva Kristinová... jednoducho kráľovná a Hoffmann/Jamnický. Taktiež si stále môžete pozrieť pretrvávajúce výstavy Kotlár vs. Amsler, 1.0, Jozef Zajko/Eva Jaczová, Legenda zvaná Jozef Kroner, Bienále divadelnej fotografie 2018, Mária Kišonová-Hubová, Romantik, komik i tragéd Jozef Adamovič, Výstava Stanislav Remar v SND, Divadlo s ľudskou tvárou – výstava venovaná 50. výročiu Pražskej jari, Tanečná kozmopolitka Alica Flachová-Pastorová, Súčasný slovenský divadelný plagát, Majster slovenskej drámy (Stodolova dramatika na slovenských javiskách), Francúzska noblesa a ruská veľkoleposť/Marius Petipa na slovenských baletných scénach či Ján Ladvenica 1898 – 1947.

Viac o výstavách a ich umiestnení nájdete TU

 

V júnovom vydaní časopisu kød – konkrétne o divadle filozofujeme aj o krajšom svete 

kod

V letnom dvojčisle 6/10 nájdete:
ø v rubrike na margo zamyslenie o úlohe umenia v dobe klimatickej zmeny od výtvarníka Ota Hudeca,
ø rozhovor s rumunskou dramatičkou a režisérkou Gianinou Cărbunariu o jej tvorivej taktike aj zmysle divadla v súčasnosti,
ø recenzie inscenácií Mária Stuartová (činohra ŠDKE), Ruské denníky (Činohra SND), Mandragora (DJGT Zvolen), Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút (DJP Trnava) aj operný Samsona a Dalila (opera ŠDKE),
ø reportáže z festivalov Nová dráma/New Drama 2019 a Nu Dance Fest 2019,
ø v rubrike zahraničie naliehavé volanie Slávy Daubnerovej v inscenácii Am Königsweg z nemeckého divadla Badisches Staatstheater Karlsruhe aj reflexiu lecture performance Looking for Europe od filozofa Henri Lévy-Straussa,
ø t/h/k na tému prepojenia ekológie a scénických umení,
ø krátko kriticky o inscenáciách Všetky úžasné veci (TICHO & spol.) a Opuštená společnost (Divadlo na cucky),
ø spomienky na Jaroslava Blaha aj unikátny divadelný priestor S2,
ø a krátke rubriky, ktoré vám ideálne spríjemnia čakanie na kofolu.

 

 

 

Festival AMPLIÓN – Nový kabaret & pouličné umenie

Medzinárodný multižánrový festival plný divadla, hudby, tanca, výtvarného umenia aj literatúry v Banskej Štiavnici odštartuje tohto roku svoj 4. ročník 30. 8. — 1. 9. 2019.

Na návštevníkov čakajú:

  • 3 dni a 2 noci plné divadla, kabaretu, koncertov, pouličných performancií a happeningov a tiež programy pre deti;
  • predstavenia v starých štiavnických domoch či v netradičných exteriéroch;
  • špeciálne programy s aktuálnymi spoločenskými témami a veľa ďalšieho.

Viac o programe nájdete TU

 

 

Open Call V4@THEATRE CRITICS RESIDENCY 2019

Asociácia Divadelná Nitra spolu s partnermi vyhlasuje výzvu na prihlasovanie sa do piateho ročníka medzinárodnej rezidencie pre mladých divadelných kritikov V4@THEATRE CRITICS RESIDENCY 2019.
Výzva je otvorená pre divadelných kritikov do 35 rokov z krajín V4, Východného partnerstva, Západného Balkánu a Ruskej federácie. Šesťdňová kreatívna rezidencia sa uskutoční počas Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2019 od 27. 9. do 2. 10. 2019 v Nitre. Mladým profesionálnym kritikom poskytuje priestor na objavovanie a reflexiu súčasných tendencií v oblasti divadla.

Termín konania: 27. 9. – 3. 10. 2019
Miesto konania: Nitra, Slovensko
Prihlasovanie: do 31. 7. 2019

Účastníci rezidencie sa zúčastnia 28. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra a pod vedením zahraničného lektora budú sledovať a reflektovať hlavný program festivalu. Budú sa tiež zúčastňovať diskusií s tvorcami inscenácií festivalového programu. Súčasťou projektu je verejná diskusia o súčasnom divadle domovských krajín účastníkov rezidencie. Podmienkou účasti na rezidencii je publikovaná reflexia festivalu v lokálnych periodikách a plynulá angličtina. 

Výzvu a viac informácii o projekte nájdete TU

A
A
A