Divadelný ústav / Štúdio 12 spúšťa nový projekt v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied

veda v divadle

 

Umenie je veda..., aj veda je umenie. V duchu tohto slovného spojenia pripravuje Slovenská akadémia vied v spolupráci s Divadelným ústavom nový projekt Veda v divadle. Formou diskusií sa chcú vedci v umeleckom priestore priblížiť verejnosti a rozprávať o vede zrozumiteľne, jednoducho, s dávkou humoru a samozrejme s prepojením na umenie. Pod moderátorským vedením Miloslava Jurániho vystúpia v diskusií vždy 2 vedci z rôznych oblastí výskumu.

„V našich podmienkach býva výnimočné, aby sa vedci prezentovali v divadle a Slovenská akadémia vied chce v spoločnosti tento priestor vyplniť. Chceme chodiť medzi publikum a vysvetľovať, ako veľmi potrebujeme vede rozumieť v každodennom živote. Prepájať vedu s umením bude pre nás výzvou. Ja som napríklad vyštudovaný fyzik a moje dve dcéry sa venujú divadlu. Nie je na tom nič kontroverzné, obe oblasti sú mimoriadne tvorivá činnosť a prinášajú obyčajným ľuďom nielen zábavu (v prípade divadla), ale aj reflexiu a vysvetlenie javov v prírode a spoločnosti,“ povedal Pavol Šajgalík, predseda Slovenskej akadémie vied.

Prvý diskusný večer je plánovaný na 12. júna o 19:00 na tému „Rôzne pohľady na Mendelejevovu periodickú sústavu prvkov a využitie prvkov v umení“. Diváci sa dozvedia viac o hliníku ako vzácnej surovine pre klenotníkov, ale aj o arzéne, ktorým sa ešte aj v 19. storočí farbili šaty aj napriek tomu, že jeho jedovatosť bola dávno známa. Hosťom bude riaditeľka Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV Tatiana Podolinská a jadrový fyzik Martin Venhart, ktorý je zároveň členom Predsedníctva SAV.

 „V Štúdiu 12 Divadelného ústavu na Jakubovom námestí sa odjakživa snažíme ponúkať zaujímavé diskusie, konfrontácie, posúvať divadlo od divadla a vracať ho späť k sebe samému. Divadlo má v sebe tú silu, ale aj to šťastie, že je interdisciplinárne už svojou podstatou a my chceme týmto novým cyklom v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied rozobrať tie najaktuálnejšie a najnovšie spojenia. Na druhej strane divadlo a dráma často tematizujú vedecké poznatky a približujú ich takto smerom k divákovi,“  povedala Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu.

A
A
A
.