Diskusia v Štúdiu 12: Umenie je prekonať krízu

umenie je prekonat krizu

Divadelný ústav pozýva na diskusiu Umenie je prekonať krízu o výzvach, ktorým v súčasnosti čelí celý kultúrny sektor. Uskutoční sa v stredu 16. septembra 2020 o 18.00 hod. v Štúdiu 12, na Jakubovom nám. 12 v Bratislave.

Žijeme v čase, ktorý sme si začiatkom roka 2020 nedokázali ani len predstaviť. Dlhé mesiace sme mohli kultúru a umenie konzumovať len v online prostredí, od júna sa veľa divadiel znovuotvorilo a uviedlo predstavenia v obmedzenom režime, dodržiavajúc hygienické nariadenia, ktoré obmedzili kapacitu sál aj komfort divákov. Nová divadelná sezóna je pred nami; my s obavami sledujeme rastúce čísla ľudí nakazených ochorením COVID-19 a sprísňovanie opatrení.

Umenie, a zvlášť to živé, momentálne prežíva hlbokú krízu, nielen finančnú a existenčnú, ale aj hodnotovú a spoločenskú; umelci a ľudia pracujúci v kultúre sú posledné týždne konfrontovaní s čoraz nepríjemnejšími prejavmi verejnosti na sociálnych sieťach. V našej diskusii sa pokúsime odhadnúť, kam až sa súčasná kríza a druhá vlna pandémie môžu rozvinúť a aké následky to môže mať pre divadlá a umelcov.

Počas diskusie Umenie je prekonať krízu sa pokúsime pomenovať stav, v akom sa európska a slovenská kultúra – a predovšetkým živé umenie (a divadlo) nachádzajú. S našimi hosťami a hostkami budeme diskutovať o tom, aké kroky by sme mali podniknúť, aby naše kultúrne organizácie túto krízu nielen prekonali, ale vyšli z nej zdravšie, stabilnejšie a udržateľnejšie.

Krízu vnímame ako príležitosť na zmenu, a preto otvoríme aj otázku funkčnosti existujúcich organizačných modelov zriaďovaných i nezriaďovaných kultúrnych organizácií. Akú právnu formu by mala mať udržateľná kultúrna inštitúcia, aby dokázala efektívne reagovať na súčasnú a prípadné budúce krízy?

Diskusiu si môžete pozrieť naživo alebo online – cez Facebook Štúdia 12.

Diskutujú:

Tomáš Sedláček – hlavný makroekonomický stratég ČSOB, autor úspešnej knihy Ekonomie dobra a zla, preloženej do 21 jazykov;

Matúš Bieščad – riaditeľ Inštitútu kultúrnej politiky na Ministerstve kultúry Slovenskej republiky;

Zora Jaurová – producentka, dramaturgička, expertka na kultúrnu politiku a kreatívny priemysel;

Yvona Kreuzmannová – zakladateľka a riaditeľka festivalu TANEC PRAHA a divadla Ponec;

Vladimír Procházka – riaditeľ Činoherního klubu, Praha.

Moderuje:

Katarína Figula – výkonná riaditeľka festivalu Bratislava v pohybe.


Diskusia: Umenie je prekonať krízu

16. september 2020

18.00 hod.

Štúdio 12 (Divadelný ústav), Jakubovo nám. 12 v Bratislave

A
A
A