Titus Pomšár

tanečník a tanečný pedagóg

Už ako pätnásťročný sa prihlásil do baletnej školy Elly Fuksovej-Lehotskej a o rok neskôr už nastúpil ako elév do baletu SND (1955). Napriek tomu, že z divadla po roku odišiel, aby dokončil štúdium, i naďalej sa aktívne pripravoval na dráhu profesionálneho tanečníka a zdokonaľoval sa v technike klasického tanca.

Po absolvovaní vojenskej prezenčnej služby sa vrátil do SND a prišli jeho prvé sólistické príležitosti Poeta (Chopiniana - 1962), Silvio (Sluha dvoch pánov - 1962). Postupne vytvoril viacero náročných hlavných postáv predovšetkým lyrického zamerania v klasických baletoch Ferhád (Legenda o láske - 1963), Princ (Labutie jazero - 1964), Jean de Brienne (Raymonda - 1965). Svoje tanečné majstrovstvo a variabilitu výrazových prostriedkov preukázal aj v modernom balete v charakterovej role Letca (Rozkaz - 1964).

V roku 1966 prišla ponuka na jednoročné angažmán do baletu Opery Municipal v Marseille. Hneď v prvej sezóne tancoval s Ivette Chauvireovou i Rudolfom Nurejevom. Postavou Hilariona (Giselle) si získal nielen publikum, ale aj predĺženie angažmán a dočkal sa chvály i od samotného Nurejeva. Svoje klasické tanečné majstrovstvo obohatil o nové postupy. V Opere Municipal pôsobil až do roku 1974.

V rokoch 1969 – 1974 pohostinsky vystupoval na ďalších zahraničných scénach v Európe a v južnej i severnej Amerike.

V roku 1974 nastúpil ako baletný majster Grand Ballet Classique de France primabaleríny Liany Daydé. Ešte predtým, v 1973 založil v Marseille École de danse Titus Pomsar (baletné štúdio) a spolu s manželkou Elenou Pomšárovou tiež baletné štúdio pri Centre culturel (Cours Julien, Marseille), v ktorom sa uplatnil nielen ako tanečný pedagóg ale aj ako choreograf. Choreograficky naštudoval vlastné kompozície (Jeux permis A. Dvořáka, Denník Anny Frankovej na hudbu Baletnej symfónie I. Zeljenku) i klasické balety (Peter a vlk, Luskáčik, Pas de quatre a i.).

V rokoch 1978 - 2004 pôsobil ako profesor na konzervatóriu v Istres. V roku 2008 dostal prestížne francúzske vyznamenanie Officier des Arts et des Lettres.

Viac informácií nájdete na www.etheatre.sk

A
A
A